Zdroj: http://www.kaceni-praha.cz/clanky-o-kaceni-stromu/zivouci-fosilie-wollemie  •  Vydáno: 25.2.2014 17:39  •  Autor: Václav Voráček

Živoucí fosílie Wollemie

Živoucí fosílie WollemieWollemie (Wollemia nobilis) je druh starobylé jehličnaté dřeviny. Wollemie byla objevena v roce 1994 asi 150 km od australského Sydney. Byla přesněji určena až s pomocí zkamenělin, které datují její původ do období před 200 miliony let. Ve volné přírodě roste méně než 100 wollemií. Místo výskytu v národním parku Wolemi je proto přísně chráněno zákazem vstupu. Vládní program pro záchranu tohoto vzácného stromu nicméně poskytl práva na rozmnožování wollemie soukromé firmě, která po rozmnožení základního množství stromů pro botanické zahrady a potřeby záchranného programu získala právo mladé stromky volně prodávat. Tomu napomohla i skutečnost, že strom lze relativně snadno rozmnožit řízkováním.

Rostlinu proto v současnosti vlastní všechny větší botanické zahrady v ČR, je například součástí pravěké sekce zahrady v Liberci a je možné ji levně a legálně zakoupit i soukromě. Na rozdíl od jiných podobně vzácných druhů, které jsou kradeny v přírodě a pak různou cestou dodávány soukromým sběratelům, je oficiální komercializace tohoto druhu úspěšnou ukázkou propojení obchodu se zájmy ochránců přírody.