Kategorie: Novinky

Řeč letokruhů

Řeč letokruhůDendrochronologie je vědecká metoda, která slouží k datování pomocí analýzy letokruhů dřeva. Tato metoda umožňuje určit stáří dřeva s přesností na jeden rok. Používá se například pro určování stáří archeologických nálezů doprovázených tímto materiálem. Mezi první Dendrochronology patřil Leonardo da Vinci, který vypozoroval souvislost mezi šířkou letokruhů a množstvím srážek ve vegetativním období stromu.

Moderní dendrochronologii založil americký astronom Andrew Elliot Douglass ve dvacátém století. Letokruhy můžeme pozorovat na příčném řezu kmenem stromu. Vznikají  pravidelným dorůstání kambia, jehož rychlost závisí na ročním období. Světlejší vnitřní část letokruhu vzniká na jaře kdy je růst stromu rychlejší. Tmavší část na vnější straně letokruhu pak odpovídá pomalejšímu růstu v letním období. Rychlost růstu je v přímé souvislosti s klimatickými podmínkami daného roku: Vlhké období značí široké letokruhy a naopak suché období úzké letokruhy.

¨

 

 

 

 

 

 

 

.

Vydáno: 28.1.2014 18:48 | 
Přečteno: 1868x | 
 | Hodnocení:

Komentáře rss


Nebyly přidány žádné komentáře.

Fotogalerie

Fotogalerie kaceni-Plzen.cz Fotogalerie kaceni-Plzen.cz Fotogalerie kaceni-Plzen.cz Fotogalerie kaceni-Plzen.cz Fotogalerie kaceni-Plzen.cz Fotogalerie kaceni-Plzen.cz

Přehled služeb

Kácení rizikových stromů, prořez korun stromů, arboristika, stromolezectví, likvidace nebezpečných stromů, zajišťujeme havarijní služby při kácení rizikových stromů.

Kontaktujte nás

V případě zájmu nás prosím kontaktujte buďto telefonicky, mailem nebo přímo přes kontaktní formulář.

Telefon: +420-777-815-206
E-mail: info@kaceni-praha.cz